سئو را از کجا شروع کنیم؟ مسیر یادگیری سئو - وب لوکس

سئو را از کجا شروع کنیم؟

مدت زمان مطالعه : 
نویستده: 

نگین السادات میری

تاریخ انتشار : 

12 خرداد 1403

دسته بندی: 

به دنیای سئو خوش آمدید. در همین ابتدای مسیر یادگیری سئو باید بگوییم که هدف از سئو و بهینه سازی سایت، افزایش بازدید سایت، جذب ترافیک هدفمند و در نهایت بهبود فروش می باشد. پس تنها داشتن یک وب سایت زیبا کافی نیست بلکه باید بتوانید با یادگیری سئو، سایت خود را به نتایج صفحه اول گوگل برسانید و توسط مخاطبان دیده شوید. آموزش سئو احتیاج به هیچ پیش نیازی ندارد و ما در این مقاله نقشه راه یادگیری سئو را قدم به قدم برایتان بیان می کنیم تا با خیالی آسوده آموزش سئو را شروع کنید.

سئو را از کجا شروع کنیم؟

یادگیری سئو - سئو را از کجا شروع کنیم؟ | وب لوکس

برای اینکه یادگیری سئو را شروع کنید، لازم است که یک نقشه راه کلی از مسیر آموزش سئو داشته باشید. به طور کلی یادگیری سئو به ۵ بخش اصلی تقسیم می شود:

 1. تحقیق کلمات کلیدی
 2. سئو داخلی
 3. سئو محتوا
 4. سئو تکنیکال
 5. سئو خارجی و بک لینک سازی

در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم.

اولین مرحله یادگیری سئو : تحقیق کلمات کلیدی

اولین قدم برای شروع یادگیری سئو و بهینه سازی یک سایت، تحقیق کلمات کلیدی است. تحقیق کلمه کلیدی یعنی بررسی و تحلیل کلماتی که مخاطبان شما آن عبارات را در گوگل سرچ می کنند تا اطلاعات مربوط به یک موضوع و یا محصولی را پیدا کنند. در واقع می توان اینطور گفت که هر کاربر روزانه به دنبال یافتن اطلاعاتی از یک موضوع، استفاده از خدمات شرکت های مختلف و یا خرید یک محصول است. (دارای یک درد، مشکل و سوال است = pain)

پس با سرچ عباراتی در گوگل به دنبال پاسخ به نیازهایش می باشد. (رفع نیاز کاربر= gain) آن عباراتی که کاربر روزانه در گوگل جستجو می کند دقیقا همان کلمات کلیدی هستند که ما به دنبالشان هستیم. تحقیق و تحلیل کلمات کلیدی به کسب و کارها و وب سایت ها کمک می کند تا کلمات کلیدی مهم و پرجستجو را شناسایی کرده و سپس در محتوا و استراتژی های سئو خود بکار گیرند.

انواع کلمات کلیدی

در مسیر یادگیری سئو، کلمات کلیدی را به طور کلی می توان به ۳ دسته تقسیم کرد:

 1. کلمات کلیدی دانه (seed keyword) : عبارات تک کلمه ای مانند ایمپلنت، قهوه، روتختی
 2. کلمات کلیدی متوسط (body keyword) : عبارات ۲ و ۳ کلمه ای مانند ایمپلنت دندان، خرید قهوه، روتختی دخترانه فانتزی
 3. کلمات کلیدی دم دراز یا طولانی (long tail keyword) : عبارات ۴ کلمه ای به بالا مانند آیا ایمپلنت دندان درد دارد، طرز تهیه قهوه فوری، انواع مدل های روتختی دونفره

با بررسی و تحلیل میزان جستجو، سختی و هدفمندی کلمات کلیدی می توانید کلمات کلیدی سودآور و مرتبط با کسب و کارتان را پیدا کنید و سایت خود را براساس آن عبارات سئو و بهینه کنید و در گوگل رتبه بگیرید. در این صورت وقتی کاربر عباراتی را مرتبط با سایت شما در گوگل جستجو می کند، سایت شما نیز به او نمایش داده می شود.

معیار سنجش کلمات کلیدی seed keyword body keyword long tail keyword
میزان جستجو زیاد متوسط کم
میزان رقابت و سختی زیاد متوسط کم
میزان هدفمندی کم متوسط زیاد

با انتخاب کلماتی که میزان جستجوی بیشتری دارند، رقابت کمتری دارند و هدفمند هستند میتوانید سایت خود را سئو کنید. معمولا در ابتدای راه بهتر است که با کلمات کلیدی بلند یا لانگ تیل کیوردها شروع کنید تا هم گوگل موضوعیت سایت شما را متوجه شود هم سریع تر می توانید در کلمات کلیدی طولانی رتبه کسب کنید.

دومین مرحله یادگیری سئو : سئو داخلی

سئو داخلی یا on page SEO در یادگیری سئو به کارهایی که شما در داخل سایت خود انجام می دهید تا بتوانید سایت خود را بهینه کرده و در گوگل رتبه بگیرید، گفته می شود. به طور کلی سئو محتوا و سئو تکنیکال را نیز می توان بخشی از سئو داخلی در نظر گرفت. به عنوان مثال بهینه‌ سازی ساختار سایت، تجربه کاربری و لینک‌ سازی داخلی از کارهای سئو داخلی می باشند.

سومین مرحله یادگیری سئو : سئو محتوا

سومین مورد در مسیر یادگیری سئو به سئو محتوا یا content marketing برمی گردد. سئو محتوا به این موضوع اشاره دارد که چطور و بر اساس چه استراتژی به تولید محتوا برای وب سایت موردنظرتان بپردازید. در سئو محتوا باید به موارد زیر دقت کنید.

 • تولید محتوای ارزشمند و با کیفیت
 • عنوان و توضیحات متا
 • استفاده از کلمه کلیدی در محتوا
 • بکارگیری عکس، ویدئو، صوت، جدول . اینفوگرافی در محتوا
 • به روزرسانی محتوا

چهارمین مرحله یادگیری سئو : سئو تکنیکال

یکی دیگر از موارد مهم در یادگیری سئو که اخیرا گوگل نیز تاکید زیادی روی آن دارد، سئو فنی یا technical SEO می باشد. سایت شما باید از نظر تکنیکالی بی عیب باشد و همچنین یکسری موارد که در زیر بیان می شود رعایت گردد.

 • قابل کراول بوذن سایت
 • سرعت سایت
 • موبایل فرندلی بودن سایت
 • سایت مپ
 • فایل robots.txt
 • امنیت سایت
 • هاست و دامنه

پنجمین مرحله یادگیری سئو : سئو خارجی و بک لینک سازی

آخرین مورد در مسیر یادگیری سئو که یکی از مهمترین ارکان سئو سایت می باشد، سئو خارجی یا off page SEO می باشد. سئو خارجی به مجموعه کارهایی گفته می شود که شما خارج از سایت خود انجام می دهید تا اعتبار سایت خود را افزایش داده و بتوانید در گوگل رتبه بهتری کسب نمایید. سئو خارجی تنها به بک لینک تعلق ندارد بلکه ریپورتاژ، سوشیال سیگنال، شبکه های اجتماعی نیز در سئو خارجی جای می گیرند.

انواع لینک خارجی

لینک های خارجی در آموزش سئو به دو دسته تقسیم می شوند:

 • لینک های inbound

این نوع لینک ها، همان بک لینک ها و رپورتاژ آگهی هایی هستند که از وب سایت های دیگر به سمت سایت شما هدایت می شوند.

 • لینک های outbound

در یادگیری سئو، این دسته از لینک ها در وب سایت شما در بخش های مختلف مانند مقالات یا صفحات خاص قرار گرفته می شوند و کاربر را از سایت شما به یک سایت ذیگر منتقل می کنند. در حقیقت با این کار سعی در انتقال کاربر به سمت منابع ارزشمند و موردنیاز کاربر هستید و در نزد گوگل از اعتبار زیادی برخوردار است.

 • بک لینک

یکی از مهمترین بخش‌ های سئو خارجی، بک‌ لینک‌ ها هستند. بک‌ لینک‌ ها، لینک‌ هایی هستند که از سایت‌ های دیگر به سایت شما داده می شوند. موتورهای جستجو، بک‌ لینک‌ ها را به عنوان نشانه‌ ای از اعتبار و محبوبیت سایت شما می‌ بینند. اما با توجه به الگوریتم های اخیر گوگل کیفیت بک لینک ها بسیار مهمتر از کمیت آن هاست.

به دست آوردن بک‌ لینک‌ های با کیفیت می‌ تواند به بهبود رتبه‌ بندی سایت شما در نتایج جستجو کمک کند. برای کسب بک‌ لینک‌ های با کیفیت، می‌ توانید از روش‌ هایی مانند انتشار محتوای ارزشمند و جذاب، خرید بک لینک، همکاری با وب سایت‌ های معتبر و شرکت در انجمن‌ ها و بلاگ‌ های مرتبط استفاده کنید.

 • ریپورتاژ

اجازه دهید برای درک بهتر اینکه بدانید ریپورتاژ چیست از تعریفی که سایت آریا تهران از ریپورتاژ دارد، استفاده کنیم.

اگر بخواهیم به زبان ساده به شما بگوییم ریپورتاژ چیست میتوانیم با ذکر مثال آن را برای شما توضیح دهیم. شما فرض کنید یک فرد خیلی معتبر در شهر زندگی میکند که همه به او اعتماد دارند و هرچیزی که میگوید برای مردم حکم بالایی دارد. اگر این فرد یک نفر را تایید کند قطعا همه به آن فرد اعتماد میکنند و روی او جور دیگری حساب میکنند.

اگر آن فرد تازه به شهر آمده باشد و مردم با او آشنایی نداشته باشند همین امر میتواند کمک کند دید مردم شهر به او تغییر کند و حتی با او داد و ستد کنند هرچند که او را نمیشناسند.

همین مثال در دنیای اینترنت و دیجیتال نیز تحقق میابد و در سئو از آن استفاده میشود. این فرد معتبر یک سایت معتبر است که کاربران و بازدیدکنندگان زیادی دارد و تعداد زیادی از این کاربران به عنوان کاربران همیشگی آن هستند که بخش های مختلف سایت را رصد میکنند و از بخش هایی که تمایل دارند استفاده میکنند.

فرد تازه ورود به شهر نیز همان سایت شماست که اعتبار آن مانند اعتبار آن سایت معتبر نیست و شما میخواهید از آن سایت برای اعتبار سایت تان و شناخته شدن برند و فروش محصولات تان استفاده کنید.

وقتی این سایت مقاله تبلیغاتی و یا مطلب خبری از سایت شما را در سایت خود قرار میدهد و به سایت شما لینک میدهد به کاربران و مهمتر از همه به گوگل میگوید که این سایت مورد تایید من است و همین امر میتواند برای شما از نظر گوگل یک امتیاز مثبت باشد.

به این کار ریورتاژ گفته میشود. یعنی اگر یک سایت معتبر از جهات مختلف به شما لینک دهد و شما رابه کاربران و گوگل معرفی کند و به شما اعتبار دهد به این کار ریپورتاژ میگویند.

 • سوشیال سیگنال

یکی از موارد مهم در یادگیری سئو سوشیال سیگنال (Social Signal) است که به مجموعه ای از واکنش های کاربران در فضای مجازی گفته می شود. واکنش هایی که کاربران به محتوای شما در رسانه های اجتماعی نشان می دهند از جمله لایک کردن، اشتراک گذاری پست، نظر دادن و فالو یا دنبال کردن شما بسیار مهم و ارزشمند است. سوشیال سیگنال ها نیز به اعتبار سایت شما می افزایند و موجب کسب رتبه بهتر در گوگل برای شما می شوند.

 • شبکه های اجتماعی

علاوه بر بک‌ لینک‌ ها و مواردی که در بالا ذکر شد، شبکه‌ های اجتماعی نیز نقش مهمی در سئو خارجی دارند. حضور فعال در شبکه‌ های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و لینکدین می‌ تواند به افزایش ترافیک وبسایت شما کمک کند و افراد از برند شما بیشتر آگاهی پیدا کنند. (Brand Awareness) همچنین اشتراک‌ گذاری محتوای  یک سایت در شبکه‌ های اجتماعی می‌ تواند به جذب بک‌ لینک‌ های بیشتر و بهبود رتبه‌ بندی کمک کند.

برای بهره‌ گیری از شبکه‌ های اجتماعی، محتوای جذاب و ارزشمندی تولید کنید که کاربران بخواهند آن را با دیگران به اشتراک بگذارند. با تمرکز بر این ۴ بخش مهم سئو خارجی، می‌ توانید اعتبار وب سایت خود را افزایش دهید و به رتبه‌ بندی بهتری در موتورهای جستجو از جمله گوگل دست یابید.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل مسیر یادگیری سئو و اینکه سئو را از کجا شروع کنید بیان شده است. به کمک نقشه راهی که در این مقاله گفته شده است می توانید از همین حالا آموزش سئو را آغاز کنید. اگر تمایل داشتید می توانید از مقاله آموزش سئو به صورت رایگان در وب لوکس نیز یادگیری را آغاز کنید.

اگر این مقاله براتون مفید بود، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید تا آن‌ ها نیز از این اطلاعات بهره‌ مند شوند. در صورتی که سوال یا نظری دارید، در قسمت نظرات، آن را با ما به اشتراک بگذارید. با تشکر از شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *