کانسپت کلمه کلیدی و روش های تشخیص آن | وب لوکس

کانسپت کلمه کلیدی چیست؟

مدت زمان مطالعه : 
نویستده: 

نگین السادات میری

تاریخ انتشار : 

9 تیر 1403

دسته بندی: 

یکی از مباحث مهم در آموزش سئو، کانسپت کلمه کلیدی و درک صحیح آن می باشد. شما بدون درک عمیقی از مفهوم کلمه کلیدی مسیر بهینه سازی سایت را بیراهه رفته و نمی توانید هیچ پروژه سئویی را به نتیجه برسانید. ما در این مقاله هر آنچیز که لازم است تا شما از کانسپت کلمه کلیدی، اهمیت آن و روش های تشخیص آن، بدانید گفته ایم. پس با ما همراه باشید.

کلمه کلیدی چیست؟

قبل از اینکه درباره کانسپت کلمه کلیدی صحبت کنیم لازم است که مروری بر تعریف کلمه کلیدی داشته باشیم.

کلمه کلیدی به کلمات و عباراتی گفته می شود که کاربران برای کسب اطلاعات درباره موضوعی، دریافت خدمات شرکت ها و یا خرید محصولات، آن کلمات و عبارات را در گوگل سرچ می کنند!

در واقع هر کاربر یک نیازی دارد که آن را در قالب یکسری کلمات و عبارات در گوگل جستجو می کند و به دنبال رفع نیازش و پاسخ به سوالاتش می باشد.

کانسپت کلمه کلیدی چیست؟

کانسپت کلمه کلیدی چیست؟ | وب لوکس

کانسپت کلمه کلیدی به معنای مفهوم کلمه کلیدی می باشد. در گذشته وقتی کاربران کلمه یا عباراتی را در گوگل جستجو می کردند، گوگل همان کلمه و عبارات را بدون هیچ تغییری در محتوای تمام صفحات سایت های مختلف جستجو می کرد و نتایج بدست آورده را به کاربر نمایش می داد. اما بعدتر گوگل متوجه شد که کاربران ممکن است نیاز خود را در قالب عبارات مختلف جستجو کنند اما نیت و قصد و هدفشان از جستجوی عبارات مختلف، یکی بود.

مثلا یک فرد هدفش خرید یک مانتو مجلسی می باشد. کلماتی که ممکن است در گوگل سرچ کند، «خرید مانتو مجلسی» یا «قیمت مانتو مجلسی» می باشد. درست است که این فرد ۲ کلمه کلیدی مختلف را جسجو کرده اما مهم نیازش از سرچ این عبارات است که یکی است و فقط می خواهد مانتو مجلسی بخرد.

پس کانسپت کلمه کلیدی یعنی نیاز کاربر از جستجوی عبارات مختلف و یا قصد و نیتی که پشت هر جستجو دارد.

چرا کانسپت کلمه کلیدی مهم است؟

گوگل همیشه به دنبال کسب رضایت کاربران بوده است تا آنجا که آپدیت های اخیر گوگل نیز این موضوع را تایید می کنند. پس این موتور جستجو به دنبال نمایش بهترین محتوا از نظر کیفیت و مرتبط ترین با سرچ کاربر می باشد. از طرفی سایت ها نیز برای اینکه بتوانند نیاز کاربر را رفع کنند، باید برای هر کلمه کلیدی بتوانند بهترین محتوا را که شامل عبارات هم کانسپت و رعایت موارد سئو داخلی نیز می باشد، برای کاربر و موتور جستجوی گوگل تولید کنند. اینجاست که اهمیت کانسپت کلمه کلیدی مشخص می شود.

روش های تشخیص کانسپت کلمات کلیدی

روش های تشخیص کانسپت کلمات کلیدی | وب لوکس

از ۳ طریق می توان کانسپت کلمه کلیدی یا همان نیاز و قصد و نیت کاربر از جستجوی عبارات مختلف را تشخیص داد:

  1. نظر و تجربه فرد متخصص.
  2. خود را جای کاربر گداشتن.
  3. بررسی نتایج صفحه اول گوگل.

۱- نظر و تجربه فرد متخصص.

اولین روش تشخیص کانسپت کلمه کلیدی، مشورت گرفتن از افراد متخصص و دارای تجربه در آن حوزه کاری مد نظر می باشد. زیرا وقتی یک فرد در یک حوزه، اطلاعات عمیق و تجربه کافی را داشته باشد بدون نیاز به هیچ کاری می تواند نیاز کاربر را تشخیص دهد. مثلا وقتی از یک فردی که در حوزه آهن آلات کار می کند درباره ورق سیاه یا ورق آهن بپرسید، می داند که شما درباره یک چیز دارید سوال می کنید.

پس در سایتی که فروش آهن آلات دارد نیاز نیست که ۲ صفحه جداگانه برای ورق سیاه و ورق آهن ایجاد شود. بلکه یک صفحه با کلمه کلیدی «ورق سیاه » ایجاد می شود و در همان صفحه، کلمه هم کانسپت آن یعنی «ورق آهن» نیز بکار برده می شود. بنابراین اگر در کار خود دچار سردرگمی شدید، مشورت از فرد متخصص و یا حتی کارفرما می تواند بهترین گزینه باشد.

۲- خود را جای کاربر گداشتن.

دومین راه تشخیص کانسپت کلمه کلیدی این است که خود را جای کاربر بگذارید و با داشتن کمی روحیه همدلی ببینید که هدف کاربر از سرچ کلمات مختلف چیست.

۳- بررسی نتایج صفحه اول گوگل.

اگر در تشخیص کانسپت کلمه کلیدی، هیچ کدام از راه های قبلی جواب نداد نهایتا به سراغ گوگل بروید و از آن کمک بگیرید. در این روش کلمات مختلف را سرچ کنید و URLهای نتایج صفحه اول گوگل را بررسی کنید. تنها عناوین و اسم سایت را بررسی نکنید. وقتی URLها را بررسی کنید متوجه خواهید شد که چه نوع صفحه ای برای این کلمه کلیدی در سایت های مختلف ایجاد شده است.

تشخیص کلمات هم کانسپت

برای اینکه بتوانید کلمات هم کانسپت را تشخیص دهید، بهترین روش یا کمک از فرد متخصص و با تجربه است و یا کلمات مورد نظر را در گوگل سرچ کنید و با نگاهی به صفحات، عناوین و URLها ببینید آیا نتایج شبیه به هم هستند یا خیر.

مثلا اگر کاربر «مانتو پاییزی» و «مانتو زمستانی» را جستجو کند، شما با مشاهده نتایج صفحه اول گوگل متوجه می شوید که این کاربر به دنبال یک مانتوی گرم می باشد. پس این دو کلمه هم کانسپت هستند. اما اگر کاربر کلمه «مدل مانتو» را سرچ کند، با مشاهده نتایج صفحه اول گوگل متوجه می شوید که دیگر خبری از مانتوی پاییزی و زمستانی نیست و صفحاتی با انواع مختلف مانتو وجود دارد. پس کلمه مدل مانتو با ۲ کلمه قبلی هم کانسپت نمی باشد.

فرق سرچ اینتنت و کانسپت کلمه کلیدی چیست؟

کانسپت کلمه کلیدی (Keyword Concept) به معنای مفهوم کلی و اصلی یک کلمه کلیدی در سئو می باشد. مفهوم کلمه کلیدی می‌ تواند به بخش‌ های مختلف صفحه و یا پست وب سایت شما اشاره کند و در نتیجه می‌ تواند کمک کننده در بهبود رتبه‌ بندی شما در موتورهای جستجو باشد.

در مقابل، سرچ اینتنت (Search Intent) به معنای نیت کاربران از جستجوی کلمه کلیدی می باشد. یعنی در زمانی که یک کاربر در گوگل عبارتی را سرچ می‌ کند، او نیت خاصی برای جستجو دارد که ممکن است کسب اطلاعات، خرید محصول، دریافت خدمات و غیره باشد. در واقع، سرچ اینتنت به گوگل کمک می‌ کند تا نیاز کاربران را بهتر درک کرده و بهترین نتیجه را برای آنها نمایش دهد.

به عنوان مثال، اگر یک کاربر کلمه کلیدی «موبایل شیائومی» را در گوگل سرچ کند، او نیت خرید یک گوشی شیائومی را دارد و Search Intent او به خرید گوشی شیائومی مرتبط است. اما اگر او کلمه کلیدی «مشخصات فنی گوشی شیائومی» را سرچ کند، نیت او برای یافتن اطلاعات فنی در مورد گوشی شیائومی است و Search Intent او به به دست آوردن اطلاعات در مورد گوشی سامسونگ مرتبط است.

بنابراین، کانسپت کلمه کلیدی و سرچ اینتنت در سئو به طور همزمان بررسی می‌ شوند و با بهینه‌ سازی محتوا برای هر دو، می‌ توان موجب بهبود رتبه بندی و جذب بازدیدکنندگان بیشتری شد.

عملکرد گوگل نسبت به کانسپت کلمه کلیدی

در بررسی عملکرد گوگل نسبت به کانسپت کلمه کلیدی رایا مارکتینگ نقل می کند:

در گذشته، موتورهای جست و جوی گوگل با کانسپت کلمه کلیدی ناآشنا بودند و در هنگام سرچ، وب سایت هایی که از کلمه کلیدی مدنظر، استفاده کرده بودند را به نمایش می گذاشت. اما، امروزه اوضاع تغییر کرده است و موتورهای جست و جوی گوگل با کانسپت کلمه کلیدی آشنایی دارند. زمانی که عبارتی در گوگل، سرچ می شود، گوگل مفهوم کلید واژه ها را درک می کند و تمام وب سایت های مرتبط را به نمایش می گذارد.

موتورهای جست و جوی گوگل، عبارت جست و جو را درک می کنند. با درک کلمه کلیدی، موضوع مورد جست و جوی کاربر برای گوگل، مشخص می شود. در این صورت، پیدا کردن وب سایت های مرتبط برای گوگل، فوق العاده راحت تر می شود. حالا، قصد داریم یک نمونه از عملکرد گوگل نسبت به کانسپت کلمه کلیدی را بررسی کنیم.

زمانی که کاربر راجب “انواع یقه” جست و جو می کند، صفحات اولیه مرتبط با انواع یقه های موجود هستند و صفحات بعدی راجب آموزش انواع یقه می باشد. گوگل، هوشمندانه سرچ می کند و به کاربر نمایش می دهد. گوگل، علاوه بر نمایش وب سایت هایی که کلمه کلیدی آن ها “انواع یقه” می باشد، وب سایت هایی که کلمه کلیدی آن ها، “مدل یقه” می باشد را هم نمایش می دهد. در حوزه دیجیتال مارکتینگ، رعایت کانسپت کلمه کلیدی در تولید محتوای متنی، واجب می باشد.

اشتباهات افراد در انتخاب کانسپت کلمات کلیدی

برخی اوقات در زمان تحقیق و انتخاب کلمه کلیدی ممکن است دچار اشتباهاتی شوید که ممکن است منجر به افت رتبه سایت شما شود. برخی از این اشتباهات شامل موارد زیر می باشند:

  • انتخاب کلمه کلیدی پر رقابت
  • انتخاب کلمه کلیدی بدون مخاطب
  • انتخاب کلمات کلی و گسترده با محدوده وسیع
  • تمرکز بر یک کلمه کلیدی
  • استفاده از کلمات کلیدی که قابل تبدیل نمی باشند.

این نکته را در نظر داشته باشید که در سئو و بهینه سازی سایت تنها با تحقیق کلمه کلیدی و استفاده از ابزارهای تحقیق کلمه کلیدی نمی توانید سایت مورد نظر خود را به رتبه برتر گوگل و دیگر موتورهای جستجو برسانید. بلکه نیاز است تا در تولید محتوای خود به مفهوم کلمه کلیدی پرداخته شود و تنها با تحقیق کلمه کلیدی شروع به تولید محتوا نشود.

سخن پایانی

در بهینه‌ سازی موتورهای جستجو (SEO)، کانسپت کلمه کلیدی به عنوان یکی از عوامل مهم در رتبه گرفتن در گوگل و سایر موتورهای جستجو می باشد. با مطالعه مطالب گفته شده در این مقاله و درک صحیح از مفهوم کلمه کلیدی، شانس سایت شما برای نمایش در نتایج جستجو و جذب ترافیک، بیشتر خواهد بود.

اگر این مقاله براتون مفید بود، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید تا آن‌ ها نیز از این اطلاعات بهره‌ مند شوند. در صورتی که سوال یا نظری دارید، در قسمت نظرات، آن را با ما به اشتراک بگذارید. با تشکر از شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *