چگالی کلمه کلیدی (Keyword Density) و نحوه محاسبه آن | وب لوکس

چگالی کلمات کلیدی (Keyword Density) چیست؟

مدت زمان مطالعه : 
نویستده: 

نگین السادات میری

تاریخ انتشار : 

18 تیر 1403

دسته بندی: 

یکی از موارد مهم در آموزش سئو، دانستن چگالی کلمات کلیدی و نحوه محاسبه آن است. چرا که استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی منجر به افت رتبه و گاها پنالتی شدن صفحه ساتی شما می شود. پس بهتر است چگالی کلمات کلیدی را در طول محتوای خود رعایت کنید. برای اینکه دقیق تر با این مبحث آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.

چگالی کلمات کلیدی (Keyword Density) چیست؟

چگالی کلمه کلیدی (Keyword Density) چیست؟ | وب لوکس

چگالی کلمات کلیدی یا فراوانی کلمه کلیدی به میزان درصد استفاده از یک کلمه کلیدی به نسبت تعداد کل کلمات محتوای یک صفحه گفته می شود. یعنی یک کلمه کلیدی به میزان %X در کل محتوا تکرار شده است. در سئو و بهینه سازی سایت، چگالی کلمه کلیدی می تواند به عنوان فاکتوری در تشخیص مرتبط بودن محتوای یک صفحه با کلمه کلیدی مورد نظر و رتبه گرفتن در نتایج صفحه اول گوگل باشد.

یکی از روش هایی که در گذشته متخصصان سئو به روش کلاه سیاه برای رتبه گرفتن بکار می بردند، استفاده زیاد از کلمات کلیدی یا در اصطلاح Keyword Stuffing بود. اما امروزه با توجه به الگوریتم های مرغ مگس خوار و سمانتیک گوگل، چگالی بیش از حد کلمات کلیدی، برآیند مثبتی برای سئو سایت شما به دنبال نخواهد داشت. زیرا زمانی که کراولرهای موتورهای جستجو سایت را بررسی می‌کنند، محاسبه می کنند که آیا کلمات کلیدی به تعداد منطقی استفاده شده‌اند یا خیر؟!

اگر خزنده‌ های موتورهای جستجو از جمله گوگل نتیجه‌ گیری کنند که از کلمات کلیدی به شکل غیرطبیعی استفاده شده است، سایت شما دچار افت رتبه خواهد شد و حتی ممکن است که سایتتان از فهرست موتورهای جستجو حذف شود یا در واقع پنالتی شود.

میزان مناسب چگالی کلمات کلیدی در متن چقدر است؟

هیچ قانونی وجود ندارد که بیان کند میزان مناسب برای بکار بردن کلمه کلیدی در محتوا چقدر است. اما با توجه به نوشته هایی از گوگل و تجربه متخصصین سئو بهتر است که چگالی کلمات کلیدی در محتوا بین ۰.۵٪ تا ۲٪ باشد که بهترین حالت آن این است که ۱٪ باشد. سعی کنید میزان استفاده از کلمات کلیدی در کل محتوایتان کمتر از ۲٪ باشد.

چگالی کلمات کلیدی چگونه محاسبه می شود؟

برای محاسبه چگالی کلمات کلیدی یک فرمول وجود دارد که به صورت زیر می باشد:

محاسبه چگالی کلمات کلیدی | وب لوکس

با توجه به فرمول بالا برای آنکه بتوانید میزان چگالی کلمات کلیدی را محاسبه کنید، باید تعداد کلمات کلیدی که در متن خود استفاده کرده اید را بر تعداد کل کلمات آن متن تقسیم کرده و عدد به دست آمده را در عدد 100 ضرب کنید. در نتیجه، چگالی کلمات کلیدی شما را محاسبه می شود. دقت کنید که در زمان محاسبه چگالی کلمات کلیدی، تگ های HTML و دیگر تگ هایی که درون صفحه قرار داده شده اند را نادیده گرفته اید. زیرا تگ های Embed شده معمولاً در متن صفحه ظاهر نمی شوند.

تاثیر چگالی کلمات کلیدی بر سئو چیست؟

با توجه به الگوریتم های جدید گوگل و تاکید گوگل بر تولید محتوای مفید و ارزشمند (Help full Content) و تجربه کاربری، استفاده مناسب از کلمات کلیدی می تواند منجر به رتبه گرفتن در گوگل شود. چرا که استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی که قبلا وبمستران استفاده می کردند دیگر جواب نمی دهد و باعث می شود کاربران کلافه شوند و یا محتوای مفیدی تولید نگردد. در نتیجه چگالی کلمات کلیدی باید به صورتی باشد که نیاز کاربر را در محتوا رفع کرده و از طرفی کراولرهای موتورهای جستجو متوجه موضوع محتوا بشوند.

توزیع کلمات کلیدی در متن چگونه باید باشد؟

باید گفت که مانند میزان چگالی کلمات کلیدی درباره چگونگی توزیع کلمات کلیدی در محتوا نیز نظر واحدی وجود ندارد. گوگل در دوره‌ های آموزشی خود بیان کرده:

«کلمات کلیدی شما باید فقط یک بار و در مکان‌ های زیر در هر صفحه وب‌ سایت شما استفاده شوند: عنوان اصلی صفحه، عنوان فرعی، پاراگراف اول و نتیجه گیری»

پس بهتر است پراکندگی کلمات کلیدی در محتوا را به‌ خوبی رعایت کنید و در تمام بخش‌ های متن خود از کلمات کلیدی استفاده کنید. استفاده از کلمات کلیدی فرعی نیز به حرفه‌ ای شدن متن شما و رتبه گرفتن آن در گوگل کمک می کند. پیشنهاد وب لوکس به شما این است که برای کسب بهترین نتیجه، از کلمات کلیدی خود در ۷ قسمت زیر استفاده کنید:

 1. عنوان صفحه یا تگ عنوان
 2. تگ H1
 3. متن اصلی
 4. URL سایت در صورت فارسی بودن
 5. تگ Alt تصاویر موجود در صفحه
 6. به عنوان انکر تکست در لینک های داخلی از صفحات دیگر سایت
 7. توضیحات متا یا متا دیسکریپشن

چگونه از زیاد شدن چگالی کلمات کلیدی در محتوا جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از زیاد شدن چگالی کلمات کلیدی در محتوای خود لازم است انواع کلمات کلیدی مرتبط با کلمه کلیدی اصلی و یا LSI ها  را بشناسید و در متن خود از آن‌ ها استفاده کنید. منظور  استفاده از کلمات و عباراتی است که مشابه کلمه کلیدی اصلی شما هستند و معنای یکسانی دارند، اما با آن یکسان نیستند. اغلب به این کلمات، کلمات کلیدی فرعی گفته می شود.

فرض کنید سایت شما در مورد خدمات سئو و طراحی سایت می باشد و مهم ترین کلمه کلیدی شما برای رتبه گرفتن در گوگل «خدمات سئو» است. شما می توانید به جای بکار بردن تنها خدمات سئو از خدمات بهینه سازی سایت نیز استفاده کنید. در واقع سئو و بهینه سازی سایت کلمات مشابهی هستند که معنای یکسانی دارند اما یکسان نیستند.

همچنین برای ارتباط موضوعی بیشتر می توانید از کلمات مرتبط همچون رتبه گرفتن در گوگل، گوگل ادز، تحقیق کلمه کلیدی و… نیز استفاده کنید.  این کلمات کلیدی می‌توانند به افزایش رتبه صفحه شما کمک کنند و این رتبه‌ بندی بدون نقض قوانین کیوورد استافینگ، صورت می‌گیرد.

از دیگر راهکارهایی که برای جلوگیری از کیورد استافینگ مورد استفاده قرار می‌ گیرند، ارتباط درست و منطقی بین کلمه کلیدی و کلیت محتوای شما است. اگر این مورد به‌ درستی رعایت شده باشد، کاربر زمان بیشتری را در صفحه شما می‌ گذراند که از نظر گوگل بسیار مهم است.

یک مورد مهم دیگر، میزان طول محتوایی است که صفحه شما دارد. به توصیه خود گوگل، صفحاتی که تعداد کلمات آن‌ ها از ۳۰۰ کلمه کمتر باشد، اغلب رتبه پایین‌ تری خواهند داشت و مورد قبول نیستند. بنابراین برای جلوگیری از بالا رفتن چگالی کلمه کلیدی بهتر است متن‌ذهای شما طولانی‌ذتر باشند.

ابزارهای محاسبه چگالی کلمات کلیدی

شما می‌ توانید به راحتی با محاسبه تعداد کل کلمات و میزان تکرار کلمات کلیدی در هر صفحه خود، چگالی کلمات کلیدی تان را اندازه بگیرید. اما زمانی که سایت شما توسعه پیدا کند و حجم صفحات زیاد شود، به زمان و منابع زیادی برای محاسبه فراوانی کلمه کلیدی نیاز دارید. بنابراین بهتر است از ابزارهایی که در زیر معرفی می کنیم این کار را به آسانی انجام دهید.

 • افزونه های Rank Math و Yoast

این افزونه های وردپرسی میزان استفاده از کلمه کلیدی را نسبت به کل کلمات محتوای صفحه سایت شما بررسی کرده و چگالی کلمات کلیدی را محاسبه می کنند. اگر میزان آن از ۱٪ کمتر باشد چراغ نارنجی روشن می شود که تعداد بکارگیری کلمه کلیدی را بیشتر کنید. اگر میزان آن بین ۱٪ تا ۲٪ باشد چراغ سبز به نشانی مناسب بودن بکارگیری تعداد کلمات کلیدی نشان می دهد. اگر چگالی بیش از ۲٪ باشد چراغ قرمز به نشانه هشدار نشان می دهد.

 • نرم افزار ورد آفیس ( Office Word)

این نرم افزار روی تمام سیستم‌ ها نصب می‌ شود و علاوه بر این که تعداد کل کلمات به کار برده شده را در پایین صفحه نشان می‌ دهد، با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl+f کلمه کلیدی مورد نظرتان را به همراه تعداد دفعاتی که در متن به کار برده شده است، مشخص می‌ کند. در این صورت فقط با یک نسبت ساده می‌ توانید درصد چگالی کلمات کلیدی را محاسبه کنید.

 • ابزار  Webconfs Density Checker

ابزار آنلاین Webconfs Density Checker میزان چگالی هر کلمه را نشان می‌ دهد اما دقت داشته باشید که برای عبارات، قابل استفاده نیست.

 • ابزار SEO Review Tools Keyword Density Checker

Keyword Density Checker یک ابزار رایگان تحت وب است. برای استفاده از آن می‌ توانید به سادگی آدرس سایت یا متن صفحه خود را وارد کرده، سپس تیک بخش «من ربات نیستم» را بزنید تا چگالی کلمات کلیدی را بررسی کند. استفاده از این ابزار تجزیه و تحلیل عمیق، روشی فوق العاده برای به‌ دست آوردن چگالی کلمه کلیدی است.

Keyword Density Checker برای کلمات کلیدی که به‌ طور غیر عادی و به میزان خیلی زیادی در متن مورد استفاده قرار گرفته‌ اند، یک رنگ هشدار دارد. بنابراین می‌ توانید به راحتی ببینید کدام یک از کلمات کلیدی را باید حذف کنید. همچنین کلمات کلیدی را بر اساس تعداد کلمه تفکیک می‌ کند و به شما این امکان را می‌ دهد که عبارات خاصی را حذف کنید.

 • ابزار SEOBook Keyword Density Analyzer

مشابه ابزار بالا، SEOBook Keyword Density Analyzer نیز رایگان است. اما برای استفاده از آن نیاز به یک حساب کاربری دارید. در کنار گزارش‌ فراوانی کلمه کلیدی، این ابزار به شما این امکان را می‌ دهد که کلمه کلیدی مورد نظر خود را در گوگل جستجو کنید، داده‌ ها را برای ۵ رتبه برتر با استفاده از همان کلمه کلیدی جمع‌ آوری کرده و سپس آن‌ ها را تجزیه و تحلیل کنید. در این‌ صورت شما می‌ توانید ببینید در کجای متن بیش از حد از کلمه کلیدی استفاده کرده اید.

 • ابزار Copywritely Keyword Density Checker

Copywritely، چگالی کلمات کلیدی اصلی شما را نشان می‌ دهد. این ابزار کمی محدودتر از بقیه است، اما برای شروع یک ابزار عالی است. Copywritely ابزاری سادگی و کاربرپسند می باشد. اگر به دنبال بررسی سریع چگالی کلمات کلیدی در یک نگاه هستید این ابزار را به شما پیشنهاد می‌ کنیم. برای استفاده از این ابزار و بررسی و تصحیح خطاهای محتوای خود می‌ توانید یک حساب کاربری باز کنید.

 • ابزار آنلاین Small SEO Tools Checker

ابزار آنلاین Small SEO Tools Checker تمام چگالی کلمات و عباراتی را که به عنوان کلمه و عبارت کلیدی مشخص کرده‌اید، به شما نشان می‌ دهد.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل درباره چگالی کلمات کلیدی (Keyword Density) و نحوه محاسبه آن و روش هایی برای جلوگیری از Keyword Stuffing معرفی کردیم. به کمک درک این موضوع و تاثیرش بر سئو سایت، می توانید در گوگل رتبه بهتری کسب نمایید.

اگر این مقاله براتون مفید بود، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید تا آن‌ ها نیز از این اطلاعات بهره‌ مند شوند. در صورتی که سوال یا نظری دارید، در قسمت نظرات، آن را با ما به اشتراک بگذارید. با تشکر از شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *