یادگیری سئو چقدر طول میکشد؟ | وب لوکس

یادگیری سئو چقدر طول میکشد؟

مدت زمان مطالعه : 
نویستده: 

نگین السادات میری

تاریخ انتشار : 

21 خرداد 1403

دسته بندی: 

مهمترین سوال برای شما که می خواهید وارد دنیای سئو شوید این است که یادگیری سئو چقدر طول میکشد؟ پاسخ این سوال این است که مدت زمان یادگیری سئو با توجه به هدف شما، نوع روشی که برای یادگرفتن سئو انتخاب می کنید و حتی میزان دانش قبلی شما از سئو حدود ۳ ماه تا یکسال می باشد. اما در ادامه می توانید اطلاعات کامل تری از مدت زمان یادگیری سئو به کمک تمامی روش ها برای آموزش سئو را کسب کنید.

یادگیری سئو چقدر طول میکشد؟

مدت زمان یادگیری سئو | یادگیری سئو چقدر طول میکشد؟ | وب لوکس

برای اینکه بتوان به طور دقیق تر گفت که مدت زمان یادگیری سئو چقدر طول میکشد، به ۳ مورد بستگی دارد:

  1. هدف شما از یادگیری سئو چیست؟
  2. برای یادگیری سئو از چه روشی استفاده می کنید؟
  3. میزان دانش قبلی و تجربه شما از سئو چقدر است؟

در پاسخ سوال اول باید گفت که اگر مثلا به عنوان کارفرما تنها می خواهید آشنایی مختصری از سئو داشته باشید تا در روند کار سئو سایت خود توسط افراد، آگاهی بیشتری داشته باشید و یا به عنوان کارشناس حوزه دیجیتال می خواهید جهت استخدام در شرکتی تنها در رزومه خود اشاره ای داشته باشید، مدت زمان یادگیری سئو در این حالت نهایتا به ۱ ماه زمان نیاز دارد. اما اگر می خواهید به یک متخصص سئو تبدیل شوید با توجه به میزان دانش قبلی شما و روش های یادگیری سئو که در ادامه بیان می کنیم می توان مدت زمانی بین ۴ تا ۸ ماه را در نظر گرفت.

روش های یادگیری سئو

قبل از اینکه درباره مدت زمان یادگیری سئو صحبت کنیم باید گفت که برای یادگرفتن سئو و زیرو بم آن می توان از روش های مختلفی استفاده کرد.

۱. یادگیری سئو به صورت خود آموز

خیلی از افراد در شروع کار تمایل دارند که به صورت خودآموز آموزش ببینند. چرا که هم هزینه کمتری صرف یادگرفتن کنند هم ببینند واقعا علاقه مند به این رشته هستند یا نه. اگر شما هم جزء افرادی هستید که می خواهید آموزش سئو را خودتان به صورت فردی شروع کنید باید گفت که خوشبختانه منابع غنی فارسی و انگلیسی در رسانه های مختلف همچون سایت های معتبر، یویتیوب، آپارات و… وجود دارند و می توانید از آن ها استفاده کنید.

اگر به زبان انگلیسی مسلط باشید، مدت زمان یادگیری سئو برایتان کمتر می شود و بهتر و تخصصی‌ تر می‌ توانید یاد بگیرید. SEO starter guide که مربوط به خود گوگل است می‌ تواند شروع خوبی باشد. از سایت های معتبر همچون yoast و یا moz هم به عنوان قدیمی‌ ترین سایت های ارائه‌ کننده آموزش سئو در جهان، می توانید مطالب خوبی را در زمینه سئو یاد بگیرید.

مدت زمان یادگیری سئو به صورت خودآموز

مدت زمان یادگیری سئو در روش خودآموز حداقل ۱ سال می باشد. پیشنهاد ما این است که اگر وقت و هزینه کافی دارید از روش های دیگر یادگیری SEO استفاده کنید.

مزایا و معایب یادگیری سئو به صورت خودآموز

اولین عیب این روش مدت زمان طولانی است که لازم است صرف کنید تا بتوانید سئو را یاد بگیرید. علاوه بر آن، در سئو به غیر از دانش کافی نیاز به تجربه کردن عملی و اجرای آموخته ها در پروژه واقعی است که خب در روش خودآموز کمتر این شرایط مهیا می شود. مهمترین مزایای این روش هزینه کمتری است که پرداخت می کنید.

۲. یادگیری سئو با شرکت در دوره های آموزشی سئو

روش دیگر یادگیری سئو شرکت کردن در دوره های آموزش سئو می باشد. حتما کلمه «دوره آموزش سئو» را در گوگل سرچ کرده اید و به منابع زیادی برخورده اید. افراد زیادی هستند که دانش و تجربه خود را در قالب یک دوره آموزشی در سطح اینترنت قرار داده اند تا افراد علاقه مند بتوانند از آن ها استفاده کنند. اما اگر می خواهید یک دوره جامع از سئو را شرکت کنید می توانید از دوره مگا سئو امین هاشمی، دوره جامع محسن طاووسی، دوره کلاه خاکستری بابک بنیادی و… استفاده کنید. حال فکر می کنید مدت زمان یادگیری سئو با این روش چقدر طول میکشد؟

مدت زمان یادگیری سئو با شرکت در دوره های آموزشی

مدت زمان یادگیری سئو با از این روش حداقل ۴ تا ۷ ماه می باشد تا بتوانید به یک متخصص سئو تبدیل شوید. اینکه این زمان دقیقا چقدر طول می کشد، به مدت زمانی که در طول روز صرف یادگرفتن می کنید، برمیگردد. مثلا اگر روزانه ۱ ساعت زمان برای مشاهده دوره آموزشی و همینطور عملی کردن آموزش ها بگذارید، باید روی همان ۷ ماه حساب کنید. اما با صرف روزانه ۲ تا ۳ ساعت یادگیری، این زمان حدودا ۳ تا ۴ ماه می شود.

مزایا و معایب یادگیری سئو با شرکت در دوره های آموزشی

مهمترین مزایایی که این روش دارد اولا در زمان کمتری می توانید سئو را یاد بگیرید. ثانیا از تجارب اساتید استفاده کرده و به صورت عملی می توانید سئو را یاد بگیرید. ثالثا با شرکت در دوره ها می توانید شبکه ارتباطی خود را گسترده کرده، شناخته شوید و راحت تر پروژه بگیرید. تنها عیب این روش نیز میزان هزینه ای است که باید برای تهیه دوره ها پرداخت کنید.

۳. یادگیری سئو به کمک کارآموزی

یکی دیگر از روش‌ های کارآمد که می‌ توانید با کمک آن به دنیای سئو وارد شوید و آموزش‌ های لازم را در این حیطه فرا بگیرید حضور در دوره‌ های کارآموزی است. معمولاً در دوره‌ های کارآموزی، شما روزانه به صورت رایگان بین ۲ تا ۵ ساعت آموزش می بینید و حقوق کمی دریافت میکنید و در مدت باقی مانده مواردی که به شما آموزش داده شده است را باید روی سایت مورد نظر پیاده کنید.

ممکن است کار اصلی آن شرکت ارائه خدمات سئو حرفه ای باشد و یا صرفا مدیرانش قصد سئو کردن سایت شرکت خود را داشته و نیاز به یک دستیار کارآموز دارند. حال فکر می کنید مدت زمان یادگیری سئو با این روش چقدر طول میکشد؟

مدت زمان یادگیری سئو به کمک کارآموزی

می توان گفت که مدت زمان یادگیری سئو به کمک این روش چیزی بین ۲ تا ۵ ماه می باشد تا شما به طور کامل به جنبه های مختلف سئو تسلط پیدا کنید. پیشنهاد ما این است که در صورت داشتن وقت کافی از این روش برای آموزش سئو استفاده کنید.

مزایا و معایب یادگیری سئو به کمک کارآموزی

مهمترین مزایایی که این روش دارد این است که شما اولا رایگان آموزش می بینید. در ثانی به صورت عملی سئو را یاد گرفته و پیاده سازی می کنید. ثالثا سایت هایی که شما در شرکت در سئو و بهینه سازی ان کمک می کنید می تواند به عنوان نمونه کار شما نیز باشد. تنها عیبی که می توان گفت این روش دارد این است که کل روز خود را باید در شرکت باشید و حقوق چندانی دریافت نمی کنید.

۴. یادگیری سئو با انجام پروژه سئو

معمولاً انجام پروژه سئو بعد از انتخاب یکی از ۳ روش قبل قابل انجام است. شما در ابتدا باید اصولرو مفاهیم اولیه سئو را یاد بگیرید، سپس با شروع یک پروژه واقعی وارد میدان عمل شوید. با انجام پروژه می‌ توانید دانش سئو خود را فراتر از اصول اولیه گسترش دهید تا درک عمیق‌ تری از سئو پیدا کنید. برعکس حالت تئوری که همه چیز از جمله سرعت سایت، صفحات سایت، بک لینکسازی و… گل‌ و بلبل به نظر می‌ رسد، تمامی چالش ها خودشان را در یک پروژه عملی سئو نشان می‌ دهند.

مدت زمان یادگیری سئو با انجام پروژه

مدت‌ زمان یادگیری سئو در روش پروژه عملی حداقل ۶ ماه است. بعد از ۶ ماه کار نسبتاً عمیق، می‌ توانید به یک کارشناس سئو (Junior SEO) تبدیل شوید.

مزایا و معایب یادگیری سئو با انجام پروژه

مهمترین مزایای این روش این است که با چالش ها و مسائل به صورت عملی روبرو می شود در ثانی دانش عمیق تری پیدا کرده و به عنوان نمونه کار نیز برایتان می باشد. اما مهمترین عیب آن شاید زمان گیر بودن و تنها بودن شما در رفع چالش ها است.

چطور در کمترین زمان سئو را یاد بگیرید؟

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، تجربه عملی مهمترین عامل در یادگیری سئو به شمار می رود و هر چه بیشتر به این بخش بپردازید زودتر می توانید در این حرفه متخصص شوید. برای یادگیری اصول سئو و جنبه های مختلف آن از جمله سئو داخلی، سئو تکنیکال، سئو محتوا و بک لینکسازی می توانید از مقالات آموزشی وب لوکس استفاده کنید. از این طریق مدت زمان یادگیری سئو برایتان کوتاه تر می شود.

مدت زمان یادگیری دیگر مهارت های سئو

مدت زمانی که لازم است تا شما دیگر مهارت های سئو را یاد بگیرید به نقل از فرین آکادمی برایتان می گوییم.

اصولا یک کارشناس سئو ماهر، علاوه بر مهارت های سئو تخصصی یک سری مهارت دیگر هم دارد. با توجه به اینکه شما هم باید آنها را یاد بگیرید، در ادامه به طور خلاصه توضیح میدهم که یادگیری این مهارت های اضافه چقدر به زمان اضافه نیاز دارد:

1. مهارت طراحی سایت

یادگیری طراحی سایت به شکل حرفه ای نیازمند بیشتر از 70 ساعت آموزش است اما خب برای یک سئوکار صرفا یادگیری اصول طراحی سایت کافی است. با توجه به این، 30 ساعت مشاهده دوره و حدود 50 ساعت تمرین برای آن نیاز است. در دوره مگاسئو هم ما 30 ساعت آموزش طراحی سایت در اختیار دانشجویان قرار میدهیم.

2. دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ خودش به تنهایی یک دنیای گسترده است. اما یک سئوکار باید در حد متوسط با مهارت هایی مثل ایمیل مارکتینگ، نرخ تبدیل، تبلیغات آنلاین و… آشنا باشد. به طور کلی میتوانم بگویم مشاهده یک دوره کلی 30 یا 40 ساعته و حدود 10 ساعت تمرین کافی است. دوره مکمل آموزش دیجیتال مارکتینگ در مگاسئو هم حدود 30 ساعت است.

3. کار با ابزارهای آنالیز

یک سئوکار الزاما باید کار با ابزار سرچ کنسول و همینطور ابزار گوگل آنالیتیکس را بلد باشد. یادگیری تخصصی این ابزارها واقعا نیاز به زمان زیادی دارد اما به اندازه مورد نیاز یک متخصص سئو، نهایتا میتوانید هر دو آنها را با حدود 20 ساعت آموزش تئوری و 20 ساعت تمرین یاد بگیرید. البته در دوره مگاسئو به اندازه کافی با هر 2 آشنا میشوید.

سخن پایانی

در این مقاله به عنوان یک متخصص سئو با داشتن سال ها تجربه عملی، تمامی روش های یادگیری سئو به صورت حرفه ای و مدت زمان یادگیری سئو و مزایا و معایبی که هر کدام از روش ها دارند را گفتیم. حال می توانید به کمک اطلاعاتی که از مدت زمان یادگیری سئو کسب کردید یک روش را برای شروع آموزش سئو انتخاب کنید.

اگر این مقاله براتون مفید بود، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید تا آن‌ ها نیز از این اطلاعات بهره‌ مند شوند. در صورتی که سوال یا نظری دارید، در قسمت نظرات، آن را با ما به اشتراک بگذارید. با تشکر از شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *